- LANGE KURSER
- KORTE KURSER
- KALENDER
- ARRANGEMENTER
- TILMELDING
- OM OS
- NYHEDER
- KONTAKT OS
På dette kursus vil du med afsæt i samtidige litterære værker komme vidt omkring i tematikker, forfatterskaber og forskellige genrer, med særligt fokus på nyere nordiske forfatterskaber. Du vil blive introduceret til metoder til læsning af værkerne og værkerne vil undervejs blive koblet til historiske begivenheder samt strømninger i tiden. Litteraturkurset vil hovedsagligt byde på læsninger, krydret med enkelte skriveøvelser.
DAGSRYTME:
Hver dag er der morgenmotion for de friske, morgensamling, arbejde i workshopsene og fælles måltider. Dagene slutter af med en fælles aktivitet og aftenhygge.
Der undervises hver dag i de valgte fag – både teori og praksis. Derudover vil værkstederne og lokaler være åbne døgnet rundt. Ugen byder desuden på foredrag, udflugt og inspirerende fællesskab med kursisterne fra de øvrige workshops.
FOREDRAG:
“Jeg er en discjockey, når jeg maler” v. Mette Rishøj
Forfattermøde
UDFLUGT:
Der vil blive en tur til Randers kunstmuseum, som er et alsidigt museum for kunst af høj international kvalitet. Samlingen rummer både nationale og internationale værker.
De efter er der en tur til Underværket, som er et kulturelt mødested. Her forefindes der et bredt udvalg af kulturprojekter og arrangementer. Her får vi en præsentation af stedet og en lille kulturel oplevelse.
Desuden byder ugen på alt det andet, der hører sig til på et godt sommerhøjskolekursus: Morgensamlinger, fællessang, god mad, inspirerende samvær, interessante foredrag og festaften
AFTENARRANGEMENTER:
Underviser:
Karoline Kjær Hansen, kulturjournalist og radiovært.
Kursusledere:
Ronja Billum og Christina Norre, højskolelærere
2. august 2021 – 8. august 2021
Pris: Kr. 4.720,-
Tillæg for enkeltværelse: Kr. 730,-
Tillæg for bad/toilet: Kr. 370,-
Leje linned/håndklæder: Kr. 50,-