ET LANGT OPHOLD PÅ HØJSKOLE?
Næste hold begynder den 11. august
20
JUN
2014

Succes for Prøveforberedende Journalistik

Comments : Off

_DSF3183

  • 75 procent af eleverne på det seneste hold blev optaget på Journalistik – enten på DMJX eller på SDU; altså tre ud af fire!
  • Hele 87,5 procent af eleverne på det seneste hold blev enten direkte optaget eller står på venteliste til at komme ind. En elev har bestået og kommer ind, hvis der bliver plads til flere end de elever, der har fået en stand-by plads.
  • 28,5 procent blev optaget begge steder – altså både DMJX og SDU, og kunne herefter selv vælge, hvor de vil studere.
  • På SDU skal eleverne skrive ansøgninger, hvorefter de bliver udvalgt og inviteret til optagelsesprøve. 89 procent af vores elever på seneste hold kom gennem nåleøjet og blev inviteret til samtale.


Læs mere om journalistik på Hadsten Højskole.

Om forfatteren