hadsten-hojskole-in-english

Velkommen til bloggen. Her kommer du fremover til at kunne finde nyheder, portrætter, reportager, DIY-guides, opskrifter og meget mere. Bloggen er et godt mix af højskolelivet delt ud på korte artikler.

Velkommen til bloggen om flokken. Her kommer du fremover til at kunne finde nyheder, portrætter, reportager, DIY-guides, opskrifter og meget mere. HH-bloggen er et godt mix af højskolelivet delt ud på korte artikler.
Højskolen bag bloggen

Hadsten Højskole er en almen, bred højskole. Hvert år har vi to lange højskoleophold, forår og efterår, hvor det primært er unge i alderen 19-25 år, der bruger et lille halvt år på højskolen. Om sommeren udbyder vi en række korte ugekurser fra uge 26 til uge 32.

På vores lange højskoleophold har vi ingen linjer. Vi har derimod en lang række fag, som eleverne selv sammensætter deres skema ud fra. Fagene fordeler sig på syv fagområder: Politik & Samfund, Idræt & Outdoor, Kommunikation & Sprog, Kunst & Kunsthåndværk, Psykologi & Filosofi, Musik & Sang, Krop & Kost. Eleverne kan mixe fag fra alle syv fagområder – præcist som de selv ønsker. Udover fagene byder højskolelivet på en masse andet: morgensamlinger, fællessang, foredrag, temafester, fællesspisning, koncerter, bålaftener, studietur og meget mere.

Tradition i nye klæder

Hadsten Højskole er en af landets ældste højskoler. Historien går tilbage til 1876. Selvom vi er en højskole, der bygger på de traditionelle, grundtvigianske principper, er vi også en højskole, der følger med tiden. Hvis nu vi altså selv skulle sige det. De senere år er fag som Klimakost, Grøn sløjd og Hverdagsaktivisme blevet en del af vores fagudbud. Vi forholder os til den verden, vi befinder os i, og mener, at en del af vores opgave er at kigge fremad og ind i den verden, som vi og vores elever er med til at forme. Måske er det netop her på bloggen, at du kommer til at finde DYI-guides til at lave en billig og bæredygtig madplan. Eller en guide til, hvordan du kan give dit aflagte tøj nyt liv med sytråd og lidt kreativitet.

Vi håber, du vil følge med her på blog.

Spørgsmål?

Har du spørgsmål til livet på højskolen, fagene, opskrifter, guides eller andet, kan du kontakte højskolen på mail: info@hadstenhojskole.dk eller på telefon +45 86 98 01 99.

Tilbage til alle blogindlæg

Tilbage til alle blogindlæg